Na początek kilka słów o samym transporcie pneumatycznym...
Transportem pneumatycznym nazywamy dwufazowy proces przepływowy cząstek fazy stałej i gazu (zwykle powietrza) w przewodzie. Ruch cząstek stałych następuje pod wpływem sił spowodowanych przepływem gazu. Ruch ten jest hamowany oporami przepływu spowodowanymi tarciem cząstek o ściany przewodu transportowego, tarciem pomiędzy poszczególnymi cząstkami oraz siłami ciężkości i bezwładności cząstek.
Wentylatory promieniowe przystosowane do transportu mas (zwane często wentylatorami transportowymi), nie tylko wywołują przepływ gazu (powietrza), ale są odporne na niszczące działanie przepływających z gazem cząstek fazy stałej.
Znajdują zastosowanie w transporcie z unoszeniem rozproszonej fazy stałej w zakresie niskich i średnich ciśnień.
Tego typu transport pneumatyczny charakteryzuje się:
Wentylatory te mogą pracować jak przenośniki ssące, tłoczące lub ssąco-tłoczące.
Dwa kroki prowadzące do doboru wentylatora.
Należy podkreślić, że dobór wentylatora promieniowego przeznaczonego do transportu mas w instalacji wymaga znajomości zagadnień obliczania sieci, przeliczania parametrów wentylatora itp. Dla prostych instalacji można próbować dokonać doboru to samodzielnie
Krok 1 - identyfikacja i opis potrzeb transportu pneumatycznego
Ustal następujące dane:
Dokonaj koniecznych obliczeń:
Krok 2 - dobór wentylatora na podstawie jego charakterystyki
Wszystkie charakterystyki podawane w katalogach , prospektach i innych dokumentach są charakterystykami, które odnoszą się do tak zwanych warunków normalnych i są tworzone na znormalizowanych stanowiskach pomiarowych.
Przez warunki normalne rozumie się, że pomiary wentylatora zostały przeliczone dla gęstości powietrza 1,205 m3/kg, ciśnienia atmosferycznego 101325 Pa, stałej prędkości obrotowej wirnika wentylatora,
Wentylator poddany procesowi montażu w instalacji transportu pneumatycznego nie uzyskuje parametrów zgodnych z charakterystyką podaną w katalogu z następujących powodów:
Biorąc to pod uwagę należy dobrać wentylator o spiętrzeniu odpowiednio większym w naszym przykładzie będzie to wzrost o blisko 50% ( 1,78/1,2 = 1,48) czyli spiętrzenie wentylatora w punkcie pracy powinno wynosić 3600 x 1,48 = 5328 Pa
Przeglądając charakterystyki należy znaleźć wentylator o punkcie pracy zbieżnym z wyliczonymi parametrami spiętrzenia i wydatku. W naszym przykładzie będzie to wydatek około 685 m3/h i spiętrzenie około 5330 Pa.
Dla tak określonych parametrów należy dobrać moc silnika napędowego, przy czym moc ta powinna być większa niż wyliczona z punktu pracy. W naszym przykładzie parametrom takim odpowiada wentylator WTR1210 dla obrotów 2920 1/min (napęd bezpośredni) z silnikiem 4,0 kW.
Oferujemy usługę doboru wentylatora i obliczania sieci.
Wentylator, Fan, Radial fan,
Wentylator transportowy,
Wentylator przemysłowy,
Wentylator promieniowy,
Wentylator wysokoprężny,
Wentylator wysokociśnieniowy,
Wentylatory do trocin,
Wentylatory producent,
Transport pneumatyczny,
Przemieszczanie mas
regulacja falownik.
|
Poniedziałek - Piątek: 7.00 - 15.00 |
|
Sobota: Nieczynne |
|
Niedziela: Nieczynne |
|
Adres: Zakład Urządzeń Techniki Powietrza Sp. z o.o. 41-407 Imielin ul. Hallera 39 |
|
Telefon: +48 32 222 54 34 +48 501 211 727 |
|
E-mail: aerowent@aerowent.pl |